20 lat Kopalni Soli "Wieliczka" Zakład Mechaniczny

Kopalnia Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny istnieje już od 20 lat.
Swoje urodziny świętowaliśmy pod koniec grudnia. Uroczyste spotkanie było okazją do podsumowania dokonań zakładu. W komorze Jana Haluszki w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce wraz z licznie przybyłymi gośćmi oraz emerytowanymi pracownikami uhonorowani zostało kilkanaście osób, którzy tworzą spółkę od samego początku . Osoby te jak sami przyznają, są z nią związani nie tylko zawodowo, ale również emocjonalnie.

Nasz zakład od dwóch dekad stanowi techniczne zaplecze zabytkowej kopalni. Remontuje maszyny i urządzenia, wykonuje konstrukcje stalowe dla potrzeb górnictwa, ale też i dla kontrahentów zewnętrznych. Pracownicy spółki budują oraz modernizują podziemne rurociągi iniekcyjne i podsadzkowe, od 2013 roku zajmują się spedycją soli.
Podejmujemy się zadań, którym nie potrafiłaby sprostać żadna fabryka nastawiona na masowość i jednolitość – a w portfolio spółki są zatem takie realizacje jak np. mechanizm podnoszący most pochodzący z twierdzy Srebrna Góra.
Uwagę spacerujących po wielickim Parku św. Kingi turystów przykuwa m.in. zabytkowy parowóz – gdy lokomotywę przywieziono do kopalni, w niczym nie przypominała dzisiejszego pięknego pojazdu: świetność przywrócili jej dopiero fachowcy z Zakładu Mechanicznego.
Krótka historia Zakładu Mechanicznego:
Zakład Mechaniczny w Kopalni powstał na bazie Działu Mechanicznego Kopalni oraz Działu Budowy Maszyn i Urządzeń Górniczych. Halę Zakładu Mechanicznego, w której znajdują się maszyny i biura spółki wybudowano na przełomie lat 70/80., mieściła się w niej m.in. pracownia kreślarska. 1 maja 1998 roku ze struktur Kopalni Soli „Wieliczka” Przedsiębiorstwo Państwowe wydzielona została spółka Kopalnia Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny
Pierwszy Zarząd stanowili: Adam Panek, Stanisław Mazgaj. Zatrudnienie wynosiło 42 osoby.
Struktura organizacyjna obejmowała 3 oddziały:

 1. Obróbki skrawaniem, narzędziowni i magazynu
 2. Montażowy
 3. Operatorów instalacji

Zakład wyposażony jest w wiele konwencjonalnych maszyn (frezarki, tokarki, wytaczarki, giętarki) cały czas starając się o unowocześnienie i poszerzenie parku maszynowego. Charakterystyczna cechą zakładu są jednak realizowane przy pomocy tych maszyn niekonwencjonalne rozwiązania. Największym potencjałem zakładu są pracownicy, którzy nie tylko są świetni w tym co robią, ale do tego są też uniwersalni i twórczy.

Kopalnia Soli „Wieliczka” Zakład Mechaniczny od 20 lat zabezpieczania Kopalnię Soli „Wieliczka” pod względem technicznym zajmując się:

 • obróbką skrawaniem,
 • ślusarstwem
 • obsługą instalacji przemysłowych i sanitarnych
 • nadzorem nad urządzeniami podlegającymi dozorowi UDT
 • narzędziownią
 • zaopatrzeniem kopalni w materiały hutnicze
 • budową i utrzymaniem w gotowości podziemnych rurociągów (od 2011)
 • spedycją soli (odbiorem, transportem i załadunkiem soli – od 2013)

Zakład Mechaniczny remontuje maszyny i urządzenia dla potrzeb górnictwa i kontrahentów zewnętrznych. Odrestaurował szereg maszyn górniczych m.in.: lokomotywę wraz z semaforem i lampą uliczną, remontował klatki górniczego wyciągu szybowego szybu Kinga oraz Daniłowicz, zamontował rzeźbę św. Kingi w Parku, wykonał instalację przesyłu i magazynowania wód i solanek, odnowił zabytkową turbinę parową z lat 30-tych XX w. oraz zrekonstruował wejście do najstarszego szybu na Zamku Żupnym w Wieliczce. Wykonywane przez nas bariery, schody oraz podesty można zobaczyć na Twierdzy Srebrna Góra oraz Twierdzy Kłodzko. Na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie remontowaliśmy także dużą pompę Banowice przy Zalewie Dobczyckim
Spółka uczestniczy w życiu Kopalni biorąc udział w uroczystościach, a pracownicy dodatkowo spędzają ze sobą czas na organizowanych wspólnie wyjazdach turystycznych oraz wyprawach w góry. Stąd też dodatkowa wartość jaką jest dobra integracja załogi.

20-lat-ZM-101